Biuro prasowe       Kontakt       Reklama

9 powodów, dla których franczyza może zakończyć się porażką

9 powodów, dla których franczyza może zakończyć się porażką

Franczyza to popularna forma prowadzenia biznesu, która umożliwia przedsiębiorcom chcącym zostać franczyzodawcą skalowalny rozwój i wsparcie finansowe. Poza korzyściami z budowania franczyzy istnieją także powody, dla których taka forma działalności może zakończyć się porażką. Oto 9 czynników, które mogą wpłynąć na niepowodzenie franczyzy:

1. Brak właściwego pomysłu na biznes i niekompletna organizacja

Przed rozpoczęciem działalności należy dokładnie przeanalizować, czy dany model biznesowy jest odpowiedni dla danej branży i czy istnieją szanse na osiągnięcie sukcesu. Brak odpowiedniej infrastruktury, procesów i zły dobór franczyzobiorców to także powody, które mogą przyczynić się do niepowodzenia.

2. Franczyza traktowana jako dodatkowe źródło dochodu

Jeśli franczyza jest tylko dodatkowym kanałem dystrybucji produktów, a przedsiębiorca nie poświęca odpowiednio dużo czasu i zasobów na jej rozwój, to szanse na sukces są mniejsze, niezależnie od siły produktu na rynku.

3. Brak wspólnej wizji

Franczyzobiorcy muszą wierzyć w siłę sieci i wypracowany model biznesowy. Jeśli nie ma wspólnej wizji, to franczyzobiorcy mogą stracić wiarę w sieć.

4. Franczyza nie rozwiązuje problemów biznesowych

Jeśli firma ma problemy, to franczyza nie rozwiąże żadnych problemów. Wręcz przeciwnie, każda zmiana może sprawić, że problemy staną się jeszcze bardziej intensywne.

5. Brak odpowiedniego szkolenia dla franczyzobiorców

Franczyzobiorcy powinni wierzyć w promowany przez siebie produkt, aby przekonać do siebie również klienta. Ponadto, zaufanie do produktu musi być również oczywiste dla klienta.

6. Spory franczyzodawca-franczyzobiorca

Nie ma sporu, którego nie można rozwiązać w drodze dyskusji i negocjacji. Problem polega na tym, czy zaangażowane strony są chętne do rozwiązania problemów.

7. Brak efektywnej komunikacji

Podstawą skutecznego systemu jest współzależność. Kiedy system komunikacji nie działa, nie działa również relacja franczyzobiorca-franczyzodawca. Jeśli komunikacja z franczyzobiorcami ogranicza się do pobierania tantiem, to prawdopodobnie napotkasz poważne problemy.

8. Spór o to, kto lepiej zna klienta i rynek

Sieci odnoszące sukcesy wykorzystują badania rynku, za którymi stoją raporty i liczby.

9. Stagnacja franczyzy

Brak stałego rozwoju franczyzy, koncepcji, produktów i tworzenia nowych możliwości inwestycyjnych. To główne powody zmniejszenia zainteresowania franczyzą nowych franczyzobiorców i utracie już istniejących.

Podsumowanie

Dobra strategia, starannie opracowana i udokumentowana, może stanowić klucz do rozwoju i wzmocnienia konkurencyjnej pozycji na rynku dla małych firm. Z kolei dla dużych firm franczyza może być sposobem na współpracę z wykwalifikowanymi przedsiębiorcami oraz na obniżenie kosztów operacyjnych. System franczyzowy może być skuteczny jedynie wtedy, gdy franczyzobiorcy osiągają sukcesy. To właśnie od ich sukcesów zależy przyszłość sieci franczyzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *